Kinnisvarainvesteeringu tootluse ABC

Kinnisvarasse investeerimine pakub eestlastele üha rohkem ja rohkem huvi. Leidub ka selliseid huvilisi, kellel on kõigepealt ostueesmärgil kinnisvaraturu trendide uurimisest hobisarnane tegevus ja seejärel juba põhitöö välja kujunenud. See kõik saab aga alguse esimesest edukast kinnisvarainvesteeringust.

 

Hea tootlusega kinnisvaraobjekti leidmine on võtmeküsimus. Juba enne kinnisvara ostu tuleb paika panna eesmärk kinnisvaraobjekti tootlusele. Kinnisvara otsitakse olenevalt sellest, kui suur summa ollakse valmis investeerima ja millist tootlust soovitakse saada.

 

Tootluse arvutamise valem on näiliselt lihtne: renditulu miinus korteriga seonduvad kulud, peamiselt kindlustus, remondifond, haldustasud ja erakorralised kulutused. Arvestada võiks ka seda, et maakleri abita tegutsedes laekub aastas üüri keskmiselt 11 kuud, sest ligikaudu üks kuu aastas kulub üürilise leidmiseks.

 

Investeeringuna soetatud korteri keskmine tasuvus on 4–6% aastas. Kui soovite, et teie kinnisvaraobjekt teeniks kõrgemat tootlust, näiteks 7–9% aastas, tuleb valida selline kinnisvara, mille tootlus on suurem.

 

Kuidas kõrgema tootlusega kinnisvara välja valida?

 

  1. Üürikinnisvara asukoht

Paljud investorid usuvad, et Tallinna kesklinna korterid on kindlapeale minek. Loomulikult on neil õigus, kuid lihtne loogika ütleb ka, et sellesse, millesse kõik investeerivad, ei tasu investeerida, sest hind on liiga kõrge. Seepärast võib suurepärast tootlust teenida väikelinnakorteritega või korteritega sellistes piirkondades, kus üürikortereid on vähe, kuid üürihind paljudele taskukohane.

 

  1. Üürikorteri suurus

Kõige paremat tootlust on võimalik teenida mikrokorteritega. Mikrokorterite kõrgema tootluse hea näide on Scandium kinnisvara poolt vanast telefonijaamast arendatud Space Cube, mis pakkus investoritele võimalust soetada 20,7–43 m2suurune korter asukohas, kus uusarendusi on vähe, kuid tahtjaid jätkub.

 

  1. Kinnisvaraobjekti seisukord

Korteri remont ja sisustus võivad tootlust kõige enam mõjutada. Mõttekas on osta sellises seisukorras korter, mille väärtust annab lihtsate vahenditega suurendada. Remondi ja sisustusega on võimalik korteri üürihinda mitukümmend protsenti tõsta ja korterisse usaldusväärsed üürilised meelitada. Siiski on oluline remont ja sisustus põhjalikult läbi kalkuleerida, et mitte üle investeerida.

 

Kui maksimaalse tootlusega kinnisvaraobjekt välja valitud, remonditud, sisustatud ning korterisse üürnikki leitud, kerkib esile küsimus kinnisvarainvesteeringu tootluse suurendamisest. Juba olemasoleva kinnisvaraobjekti tootluse suurendamise kohta saab lugeda siit.

Artikli kirjutas

Gerdi Anupõld