Kord elas üks koduvõlur…

Kord elas üks koduvõlur, kes suutis hingetule ja emotsioonitule ruumile elu sisse puhuda. Tema nimeks oli Marje.

Tegelikult on tema nimi siiamaani Marje ja igapäevaselt tegeleb ta kinnisvaraobjektidel ilu, harmoonia ja kodutunde võlumisega. Selle kõik võib kokku võtta ühe mõistega: home staging. Marje Unt on tegelenud kinnisvara sisustamise ning kodukujundusega nüüdseks juba üle 3 aasta ja leidnud selles valdkonnas enda suurima kire. Kodukujundus pole tema jaoks lihtsalt tegevus, vaid eneseväljendusviis – kunst, mis on käegakatsutav, silmaga nähtav ja ka intuitiivselt tajutav juba ruumi sisenedes.

Kuidas näeb välja aga üks eeskujulik home stagingu projekt, kus koduvõlur kõik oma anded mängu paneb ja suurepärane fotograaf tulemuse hiljem pildile talletab?

Samamoodi nagu silmitseb kunstnik kompositsiooni enne natüürmordi maalimist, algab ka Marje jaoks uue objekti stagimine just ülevaatusest. Kuna väga tihti pole tal esialgu aimugi, kuidas kõik välja nägema hakkab, võtab Marje hetke, et tunnetada iga objekti iseloomu ja eripära. Nii leiab ta inspiratsooni mõnest detailist, värvitoonist või mööbliesemest ja hakkab looma harmooniat ümber selle. Lõpuks sisaldab iga järgnev ruum tükikest eelnevast ja vastupidi.

Selles konkreetses korteris said olulisteks märksõnadeks vanaaegne tumedates toonides mööbel, jõuline vaip põrandal, õhulised pitskardinad ja pastelsed seinatoonid. Säärane karakteriga kombinatsioon hakkas looma visiooni romantilisest ent siiski julge atmosfääriga pesast. Marje võlus esmalt elutoa tühjadele diivanitele ohtralt ruumiga sobivates toonides patju-pleede ning lauale lopsaka lillebuketi. Lilledest sai läbiv element kogu korteris, mis lisaks romatikahõngule ka suvist värskust tuppa toob ning raskepärast mööblit tasakaalustab.

Kuidas aga elavdada suurt ning avarat kööki, kus domineerib jõuline tume mööbel? Siinkohal toob Marje välja ühe olulise asjaolu – dekoratsioonide valikul tuleb arvestada ruumi ja mööbli proportsioonidega. See tähendab, et kuigi kohapeal olles võib palju väikeseid dekoratsioone armsalt ja hubaselt mõjuda, siis fotol kaovad need muu sisustuse taustal ära. Paremini mõjub üks suur värskust ja värvi andev vaasitäis lilli kui palju väikest pudi-padi.

Esimene mullivanniga vannituba andis vihjeid, et sellest võiks saada üks romantiline ja privaatne spaanurgake. Nii tekkisid riiulitele küünlad, vaasitäis lilli ning viisakalt rulli keeratud rätikud. Kui tavaliselt on Marje vannitubades roheliste taimedega pigem tagasihoidlik, siis selles vannitoas olev suur aken inspireeris teda neid just julgelt kasutama, et tekitada avarasse ruumi mõnusalt särtsakas värvilaik.

Teises saunaga vannitoas mõjus ahjusein tühjas ruumis üsna domineerivalt. Lihtne saunapink ahjuseina ees, kuhu sai asetatud korvidega harmoneeruv padi ja rätikud, andis aga hea võimaluse tabada kaks kärbest ühe hoobiga – juhtida seinalt veidi tähelepanu kõrvale ja elavdada ruumi.

Priskete laetaladega lavats inspireeris looma hubast ja kutsuvat iseolemise pesa, kuhu vahel peitu pugeda, et aeg maha võtta, raamatut lugeda või katuselt kostuvat vihmasabinat kuulata. Boheemlaslikult lamasklev pleed, punutud korv lopsakate hortensiatega, padjad, küünlad – iga element sobitumas õrna harmooniasse. Mis jääb aga vaatajale nähtamatuks, on teekond selle kauni kompositsioonini.

Väga tihti kulub lõviosa ajast dekoratsioonide tagaajamisele erinevatelt objektidelt, poest või laost. Ikka tuleb ette, et midagi on puudu, aga aega juba napib või tababki inspiratsioonipuhang nagu välk selgest taevast keset fotosessiooni. Nii saigi kandik õunte, raamatute ja küünaldega tegelikult kokku pandud alles hetk enne foto tegemist, sest nagu Marje ütleb: “Home staging on loominguline teekond, kus sa märgid küll endale teeviidad, kuid kõike lõpuni ette planeerida ja välja mõelda ei saa.”

Lõpuks määrab aga suure osa tulemusest hea koostöö fotograafiga. Oluline on sensitiivi ja kogenud kodukujundaja kombel ette aimata, kuidas fotograaf ruumi tabab ja milliseid vaateid ta jäädvustab. Need mõtted käivad koduvõluri peast läbi igas toas ja toanurgas ning vahel tuleb ka enda soove edasi anda. Lisaks mõjutavad lõpptulemust isegi välised faktorid. Kas väljas paistab päike või varjavad taevamerd tumedad pilved – mõlemal juhul annab ümbritseva looduse tuju ka interjöörile vastava ilme.

Stagimine eeldab head tunnetust, ilumeelt ja tasakaalu otsimist – ei tohi üle pingutada, kuid ka liiga tagasihoidlikuks jäädes jääb soovitud eesmärk saavutamata. Oluline on näha ka seda, mida oleks mõistlikum fotolt eemaldada. Kui sobimatu ese pildi emotsiooni pigem alla viib, siis võiks selle hetkeks kõrvale tõsta.

Ajakulu võib stagimisel üsna tublisti kõikuda ja olla erinev isegi sarnase suurusega korterite puhul, kuna need võivad vajada totaalselt erinevat lähenemist. Lisaks võib juhtuda, et ühel juhul on kõik vajaminevad dekoratsioonid kohe olemas, teisel juhul tuleb rohkem nuputada ja sobivaid esemeid otsida.

Niisiis ei maksaks stagimise mõju kinnisvara üürimisel või müümisel alahinnata. Hästi stagitud kinnisvarafotod eristuvad kinnisvaraportaalides ning juba see on eelis, et huviline tuleks objekti vaatama.

MyHome`is on home stagimine täpselt sama oluline kui hingamine – ilma selleta lihtsalt ei saa! Nii esitleme alati kõiki oma kinnisvaraobjekte puhtalt ja stagitult, sest teadagi on esmamulje jätmiseks vaid üks võimalus…  Olgu see üks võimalus siis juba meeldejääv!